Church of Scotland Cross Ness 1935 to present day

Rev Calum Smith(1)

Rev Donald M Macdonald was succeeded as minister by the Rev Calum Smith. Mr Smith was a native of Garrabost, Point and was educated at the University of Glasgow (MA 1938), and Trinity College Glasgow. He was licensed by the Presbytery of Lewis in April 1941 and was ordained and inducted to the charge on 14th May 1941. Mr Smith was translated to South Uist Howmore on 26th August 1964.

 

 

 

 

Rev Duncan MacKinnonRev Duncan Mackinnon from Tarbert Harris was translated from North Snizort in Skye and inducted to Cross Ness on 5th May 1965. Mr Mackinnon was translated to Plockton and Kyle on 21st June 1973.

 

 

 

 

 

 

Rev John FergusonRev John Ferguson was ordained and inducted to the congregation of Cross Ness on 3rd October 1973. Mr Ferguson from Knockintorran in North Uist was well known in Ness due to his time as a Faith Mission ‘Pilgrim’ during the 1960s. He was educated at the university of Glasgow (1973), licensed by the Presbytery of Glasgow on 28th June 1972 and inducted to Cross Ness in October 1973.

 

 

13

 

Rev Alexander Macdonald (Alasdair Mhurdaig) from 20 North Dell was inducted to the charge on 6th July 1982. Mr Macdonald had been ordained and inducted to his first charge Kilmuir and Paible in the Presbytery of Uist on 18th June 1957. He translated to Applecross on 2nd September 1965. He was translated from Applecross to Contin and Strathconan. He retired (to Inverness) on 30th June 1991.

 

 

 

Rev MacphersonRev. Kenneth John MacPherson (Lochmaddy, North Uist) was inducted to the parish from Kilmallie, Lochaber, on 9th June 1993.  The service was led by the Rev KD Macleod ( Lochs-in-Bernera) Moderator of Presbytery and the charges to the minister and congregation were given by Rev Bruce K Gardner ( Carloway) .   Mr Macleod preached from Matthew 3:1-17 . The Bilingual praise for the evening was from Ps 65:1-4 , Salm 68:18-20 , Ps 102:13-18, Ps 84:1-4 and Salm 122: 6-9 .

Mr Macpherson was translated to Benbecula on 23rd September 1998.

 

 

 

 

 

 

ianmurdoRev Ian Murdo Macdonald (Bernera Lewis) was ordained and inducted to the parish of Cross Ness on 13th April 2001.The service was led by Mr William Forsyth Moderator of Presbytery and the sermon was preached by Rev Dr Angus Morrison (St Columba’s) , the charges to the minister and Congregation were given by Rev Alexander Macdonald (Alasdair Mhurdaig) the new minister’s father in law.

Ian Murdo was called to Tarbert Church of Scotland in May 2015, and inducted on 3rd July of that year. Cross Ness Church of Scotland is currently vacant.